WFT kaatui Valkeakoskella, VehU FS /2 ja FC Vihniö tasasivat pisteet

Vehmaisten Urheilijoiden edustusjoukkueen puhdas sarja jatkui viime lauantaina Valkeakosken liikuntahallissa, kun rakkaan kilpakumppanin WFT:n vieraaksi matkustanut VehU poistui paikkakunnalta arvokkaan vierasvoiton kera. Toisin kuin edellisissä otteluissa, joukkue oli tällä kertaa pelin ytimessä aivan ensimmäisestä minuutista lähtien ja avausjakson kaksikymppinen olikin kauden tähän asti pelillisesti parasta VehUa.

Kenttäpelaajien sijaan ainoa myöhästyjä olikin seuran rakastettu manageripersoona Heimo Joki, joka saapui hänelle ennalta tilattuun palvelukuljetukseen peräti viisitoista minuuttia myöhässä. Oman arvonsa hyvin tiedostava ja toisinaan suuren maailman rokkitähden elkein elävä ja käyttäytyvä Joki ei jäänyt sanattomaksi, kun puheenaiheeksi nousee lauantain hämmennystä aiheuttanut edesottamus.

”Tolkuttomat pommit ovat kuuluneet repertuaariini aiemmin ainoastaan seuran päätösristeilyn yhteydessä laivojen allasosastoilla. Myöskään vapaa-ajalta tuttu lonkerolla ja fisu-snapsilla miksattu syvyyspommi ei voinut tärkeän ottelun alla tulla kysymykseen, joten ainoaksi vaihtoehdokseni jäi lopulta pommiin nukkuminen”, länsimaista neroutta ja päättelykykyä huokunut Joki kertasi.

Itse ottelussa VehU avasi maalitilinsä jo pelin neljännellä minuutilla, kun viime aikoina vahvassa tuloskunnossa ollut Ati Mäkelä väänsi ensin pallon itselleen kolmen koskilaisen keskeltä ja päätti suorituksensa kovaan alakulmaan suuntautuneeseen laukaukseen. Seuraavaa maalia odoteltiin ottelun yhdeksännelle peliminuutille, kun puudutustoimenpiteiden sijaan kreatiinilla täyteen pelikuntoon pumpattu Jari Liemula rynnisti laitaa pitkin maalin edustalle ja sijoitti pelivälineen lähietäisyydeltä verkkoon.

Maalin jälkeen pelin momentum alkoi kääntymään selvemmin VehU:lle, sillä koskilaisten kokenut Juuso Ollikainen ajettiin ulos jälkipelin seurauksena. Tämä tarkoitti samalla kahden minuutin ylivoimaa vierasjoukkueelle. Pallo ehti käymään ensin kertaalleen rimassa ennen kuin Joel Mattjus pelasi poikittaissyötön Teemu Hannulalle, joka pamautti pallon maaliin napakalla alas suuntautuneella laukauksellaan. Ensimmäisen puoliajan loppupuoliskolla ei enempää maaleja nähty, joten VehU pääsi siirtymään tauolle kolmen maalin johtoasemassa.

Toisen jakson ensimmäiset peliminuutit olivat vielä varovaisen tunnustelevia, mutta kahden minuutin pelaamisen jälkeen maalinteosta vastasi jälleen VehU. Ottelun neljännessä maalissa roolia otti Vehmaisten Urheilijoiden kuningaskobra, Tarmo Kosonen. WFT:n laukauksen liimannut Kosonen laittoi pallon nopeasti takaisin peliin ja tavoitti pitkällä heitollaan aivan vastustajan maalin edessä päivystäneen Teemu Hannulan, joka ohjasi päällään päivän toisen osumansa. Parivaljakon aiemmiltakin kausilta tuttu avausheittokuvio oli jälleen kovaa valuuttaa.

Neljännen maalin jälkeen VehU:n pelissä alkoi näkymään lieviä herpaantumisen merkkejä ja WFT pääsikin kaventamaan 28 peliminuutin kohdalla, kun maalin eteen täysin vapaaksi jäänyt Jarno Mattila sijoitti pallon maaliin kulmapotkukuvion päätteeksi. Noin kolmisen minuuttia ennen loppua WFT käytti oman aikalisänsä ja siirtyi pelaamaan ”bandidoksella”. Ratkaisu oli epäilemättä oikea, sillä kotijoukkueen Jarno Mattila teki ensin päivän toisen osumansa ja Veli Helpiö toi koskilaiset jo maalin päähän, kun kellossa oli vielä lähes minuutin verran aikaa. Penkillä raivoisasti ohjeistaneen ja stepanneen Joen VehU kuitenkin kesti ja saldona oli kolmas peräkkäinen voitto.

Edustusjoukkue esiintyy seuraavan kerran lauantaina Ylöjärven liikuntakeskuksella, kun sarjakolmosena tällä hetkellä oleva PJK:n reservijoukkue saapuu vieraaksi kello 12 alkavaan otteluun.

Kakkosjoukkueelle tasuri

Myös VehU:n kakkosjoukkue jatkoi ilman tappioita, kun sen sunnuntai-illan vieraaksi saapui FC Vihniö. Ylöjärven liikuntakeskuksella pelattu Futsal Nelosen kamppailu alkoi kiivaissa merkeissä, kun nopeuskameroista ja seuran juoksutalkoiden huomioliiveistä tuttu keltainen väri välkkyi tällä kertaa myös Ylöjärvellä. Varoitettujen joukossa oli heti ottelun alussa kolme pelaajaa, kotijoukkueen puolelta aina särmikäs pelaajavalmentaja Arsi Piirainen sekä alkukaudella nälkäisesti liikkunut Roope Kämäräinen.

Jälkimmäisen nälkä ei varoituksen jälkeen ollut ainakaan laantumaan päin, sillä Roope Kämäräinen hat trick – maali, varoitus ja puuttuva merkintä nimenhuudossa – huipentui jo aivan ottelun ensimmäisellä minuutilla, kun mies vei joukkueensa 1-0-johtoon.

Valitettavasti jo perinteeksi muodostunut VehU:n ”musta minuutti” koitti ottelun kolmannen peliminuutin jälkeen, kun vierailijat punnersivat ensin tasoihin ja siirtyivät johtoon melko pian tasoitusosuman jälkeen.

VehU kuitenkin kampesi itsensä mukaan vielä aivan ensimmäisen jakson loppupuoliskolla, kun Erno Lehtinen toi kotijoukkueen tasoihin vain puolitoista minuuttia ennen jakson päättymistä.

Harvinaista kyllä, ottelun kaikki maalit nähtiin jo ensimmäisen puoliajan aikana ja kun toinen jakso mentiin tasaisissa merkeissä aina päätössummeriin asti, oli pelikauden toinen pistejako tosiasia.

Ensimmäinen todellinen ”matkapeli” on luvassa sunnuntaina, kun VehU kohtaa Kyröskosken Apassit Kosken Syke –liikuntahallissa kello 16:30 alkavassa iltapäiväottelussa. VehUlaisittain katsottuna mielenkiintoisen lisämausteen tuo seuran perinteinen edeltävälle illalle buukattu pikkujoulusauna. Manageritaitojensa ohella myös erilaiset juhlatilaisuudet perusteellisesti hallitseva pelaajavalmentaja Arsi Piirainen ei näe pikkujoulujen vaikutusta ennakkoasetelmia horjuttavana.

”Ennen toista maailmansotaa pikkujouluista käytettiin myös termiä puurojuhla. Hoidetaan puurotarjoilu pois päiväjärjestyksestä jo illalla, jotta pelimme ei puuroudu enää Kyröskoskella”, runolliseksi heittäytynyt Piirainen taustoitti.

Viikonlopun ottelutulokset

Futsal Kakkonen
WFT – VehU FS 3-4 (0-3)

Päivämäärä: 11.11.2017
Pelipaikka: Valkeakosken liikuntahalli

Tilastot

I Jakso

4’ – 0-1 – Mäkelä Ati
9’ – 0-2 – Liemula Jari
10’ – 0-3 – Hannula Teemu

II Jakso

22’ – 0-4 – Hannula Teemu
28’ – 1-4 – Mattila Jarno
38’ – 2-4 – Mattila Jarno
39’ – 3-4 – Helpiö Veli

Kokoonpano: Kosonen Tarmo, Mattjus Joel, Salminen Jesse, Hannula Teemu, Liemula Jari, Hermikoski Eero, Kajasmaa Petteri, Mäkelä Ati, Seppä Markus, Keskitalo Matias, Riponiemi Iiro, Lepomäki Otso

Futsal Nelonen
VehU FS /2 – FC Vihniö 2-2 (2-2)

Päivämäärä: 12.11.2017
Pelipaikka: Ylöjärven liikuntakeskus

Tilastot

I Jakso

01:56 – 1-0 – Kämäräinen Roope
03:08 – 1-1 – Salminen Kalle
04:39 – 1-2 – Papunen Mikko
18:22 – 2-2 – Lehtinen Erno (Törmänen Jukka)

II Jakso

Ei merkintöjä.

Kokoonpano: Tuominen Tuomas, Matinsaari Ville, Laukkanen Roni, Riikonen Matias, Wallenius Niko, Palander Juuso, Törmänen Jukka, Kekki Miikka, Kämäräinen Roope, Piirainen Arttu, Kallio Jesse, Piskanen Tommi, Lehtinen Erno

Advertisement

About vehufutsal

Vehmaisten Urheilijat on tamperelainen futsaljoukkue Vehmaisten kaupunginosasta.

Posted on 15 marraskuun, 2017, in Futsal. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: