Kotiotteluiden viikonlopusta voitto ja tappio

Vehmaisten Urheilijoiden edustusjoukkue palasi viime viikonloppuna jälleen voittojen tielle, kun se otti lauantaina Vuoreksen liikuntahallissa pelatussa kotiottelussa selvän 13-5 voiton Porin PTU:sta. Maalirikkaassa ottelussa nähtiin jälleen hattutemppuja peräti kaksin kappalein, kun sekä Teemu Hannula että Markus Seppä osuivat kolmesti. PTU-voiton tärkeyden tunnustaa myös seuran huoltaja, Futsal Kakkosen suurimpiin asiantuntijoihin lukeutuva Joonas Nuutinen.

”PTU:sta puhuttaessa voimme käyttää termiä kestomenestyjä. Joukkue pelaa vanhan liiton 3-1 –muodostelmalla kohdepelaajaa taitavasti hyödyntäen. Olen itse kyseisen pelityylin suuri ystävä. Pallo suojaukseen ja sen jälkeen tiputukseen, aivan kuten pelikauden päätösristeilyn jälkeen”, Nuutinen havainnollisti.

Edellisestä Pirkkalassa pelatusta ottelusta poiketen VehUn ensimmäinen kymppi oli jälleen vahva. Joukkue oli terävä ensimmäisestä peliminuutista alkaen ja onnistui pallonhallintansa kautta luomaan jatkuvasti useita vaarallisia maalintekopaikkoja. Tulostaululle nämä konkretisoituivat neljän maalin muodossa, kun ottelua oli ehditty pelaamaan vasta hieman alle kahdeksan minuuttia. Seuraavia maaleja jouduttiinkin sitten odottelemaan aina ensimmäisen jakson loppupuolelle asti, kun joukkueet osuivat lähes vuorotahtiin. Puoliajalle siirryttiin näin kohtalaisen turvallisessa 7-2-johtoasemassa.

Toisen jakson alussa VehUn ajastetun herätyskellon torkutus ei ollut vielä kunnolla soinut, kun PTU onnistui kaventamaan ottelun jo 13 sekunnin jälkeen. Tämä oli joukkueelle kuitenkin riittävä herätys, sillä seuraavat kuusi maalia kirjattiin kotijoukkueelle. Näiden joukossa oli muutamia näyttävien syöttöketjujen päätteeksi viimeisteltyjä osumia. Ottelu ratkesi lopullisesti pelikellon näyttäessä aikaa 28:09, kun läpi ottelun kovalla intensiteetillä uurastanut Niko Kuhlberg napautti illan toisen osumansa ja muutti lukemiksi 10-3. Maalin jälkeinen viimeinen neljännes kului lähinnä sopuissa ”pihapelihenkisen” pelailun merkeissä. Ottelun tarkemmat tilastot voi katsoa täältä.

Edustusjoukkue jatkaa pelejään tulevana lauantaina Ylöjärven Urheilutalolla, kun vastaan asettuu kotijoukkueena toimiva Ylöjärven Ilves FS.

VehU/2 koki kauden avaustappionsa

Samaisena viikonloppuna suurelle yleisölle esittäytyi jälleen myös kulttimaineeseen noussut VehUn kakkosjoukkue. Kahdessa ensimmäisessä sarjapelissään vahvasti esiintyneet Arsi Piiraisen opetuslapset joutuivat ensimmäiseen todelliseen testiin, kun vieraaksi saapui toinen puhtaan pelin joukkue Tahmelan Vesa. Vehmaisten hyvin alkanut vihreä viikonloppu ei valitettavasti jatkunut enää sunnuntai-iltana Ylöjärven liikuntakeskuksella pelatussa kamppailussa, vaan vierailija TahVe oli lopulta parempi lukemin 3-6. VehUn kannalta harmillista oli myös useamman pelaajan loukkaantuminen. Tampereen yöelämässä iltaansa usein loppuun asti jatkaneet Juuso Jokinen, Joonas Liemula sekä Topias Perkiö eivät enää sunnuntaina päässeet maaliin saakka, vaan ottelu jäi kaikkien kolmen osalta kesken.

Ottelun ensimmäinen vitonen mentiin vielä kohtalaisen tasaisissa merkeissä, mutta TahVen ensimmäiset kaksi maalia kolmen ja puolen minuutin sisällä näyttivät lopulta pelin suunnan. Puoliajalle siirryttiin Vesan kolmen maalin johtoasemassa. Vierailijoiden siirryttyä neljän maalin karkumatkalle ajassa 27:10, alkoi urakka muodostumaan liian suureksi. VehUn maaleista vastasivat kolhuja kokenut Topias Perkiö sekä kaksi osumaa kirjauttanut ja energisesti läpi ottelun esiintynyt Niko Wallenius.

Yrityksen puutteesta ei joukkuetta voi syyttää. Uhrautuvien yksilöiden lisäksi myös seuran meritoitunut valmennusporras oli tilanteen tasalla jo varhain ottelupäivän aamuna. Futsal Vitosen kuntopuntarin ja mentaalivalmennuksen osa-alueet perusteellisesti hallitseva pelaajavalmentaja Arsi Piirainen herätteli omaa joukkuettaan ensimmäisen kerran kuusi tuntia ennen vihellystä vaihtamalla oman osallistumisstatuksensa neljään eri otteeseen.

Piiraisen modernista työnäytteestä sokaistunut oppi-isä Heimo Joki ei kuitenkaan jäänyt itsekään toimeettomaksi. Toimitsijapöydän taakse pikahälytyksellä kesken päiväunien hälytetty pohjoisen jääkarhu näki oman tilaisuutensa heti toisen puoliajan alussa. Reset-painikkeen jo ala-asteen videopeliajoilta tunnistava Joki suoritti tavaramerkikseen muodostuneen lyhyen ja nopean painalluksen, kun toista jaksoa oli ehditty pelaamaan vasta noin viisi minuuttia. Tämän toimenpiteen jälkeen ottelussa siirryttiin alkeellisempaan puhelimen sekuntikellolla tapahtuvaan ajanottoon. Lopulta tästäkään käänteestä ei ollut apua, kun kaikki kolme sarjapistettä kirjattiin vierasjoukkueen sarakkeeseen. VehUn kakkosjoukkueen kausi jatkuu sunnuntaina vierasottelussa Toijalan Monitoimitalolla Leijona Futsalin kolmosjoukkuetta vastaan.

VehU/2:n pelien tarkemmat tilastot voi katsoa täältä.

Advertisement

About vehufutsal

Vehmaisten Urheilijat on tamperelainen futsaljoukkue Vehmaisten kaupunginosasta.

Posted on 2 joulukuun, 2016, in Futsal. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: