ACE hyydytti VehUn tasuriin
VehUn vierailu Hervannan Tamppi Areenalla päättyi tuttuihin lukemiin, kun pisteet tasattiin ACEn kanssa numeroin 3-3 (0-2). VehU on vuosien aikana vieraillut Tampilla neljästi pelaamassa ACEn eri joukkueita vastaan ja kohtaamisista kolme on päättynyt näihin numeroihin.
Ottelun ensimmäinen jakso oli VehUlta kohtalaista peliä, eikä ACE päässyt montaakaan kertaa kunnollisiin tekopaikkoihin. VehUn osuttua kahdesti tauolle mentiin turvallisen oloisissa 0-2-lukemissa.
Toisella jaksolla asetelmat kuitenkin kääntyivät, ja VehUn virhetili oli täynnä jo alle 10 minuutissa, kun jokaisesta hipaisusta tunnuttiin viheltävän rike. ACE tuli kympin rankkarista maalin päähän ja lopulta kotijoukkueen paras pelaaja Diego Alonso sinetöi loppulukemat 3-3 muutama minuutti ennen täyttä aikaa.
VehU pelaa seuraavan kerran lauantaina Leijona Futsalin reservijoukkuetta vastaan. Jos VehU voittaa LeiFin ja NoPS ei hae täyttä pistepottia Valkeakoskelta WFT:tä vastaan, vihreävalkoiset varmistavat sarjan voiton.
Posted on 9 helmikuun, 2016, in Futsal. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.
Jätä kommentti
Comments 0