ACE saapuu VehUn vieraaksi

Viime viikonloppuna Porista haetulla 3-7–vierasvoitolla sarjakärkeen noussut Vehmaisten Urheilijat jatkaa pelejään lauantaina kauden ensimmäisen paikallisottelun muodossa. VehUn vieraaksi Ylöjärven liikuntakeskukselle kello 16.45 alkavaan otteluun saapuu perinteikäs ACE. Taysin kirurgisen osaston vierailukäynniltä aiemmin päivällä tavoitetun manageri Heimo Joen mukaan otteluviikon valmistautuminen on sujunut tuttuun tapaan seesteisissä merkeissä.

”En mielelläni kerro joukkueemme terveystilanteesta julkisuuteen, mutta päällisin puolin olemme kaikki terveitä. Perjantain valmistaviin harjoituksiin olen tilannut ennaltaehkäisevänä toimenpiteenä joukkueemme lääkärin Jopi Mattjusin suorittaman anestesiologisen puudutuksen, joka kattaa jokaisen pelaajamme. Joonas ”Ivan Drago” Liemulalle olemme sen sijaan päätyneet varaamaan fyysisen ruumiinrakenteensa vuoksi suurille eläimille tarkoitetun asepromatsiiniannoksen. Näin varmistetaan miehen kiihtyminen täyteen pelikuntoon lauantaita varten”, parhaillaan lääkärin tutkintoa kirjekurssilla suorittava Joki myhäili.

VehU on kerännyt kauden neljästä ensimmäisestä ottelustaan kymmenen pistettä. Ratkaisijoiden rintama on ollut ihailtavan laaja, sillä joukkueen alkukauden tehopisteet ovat jakautuneet peräti neljälletoista eri pelaajalle. Laajaa rintamaa tarvitaan myös jatkossa, sillä lauantain kotiottelusta ovat sivussa joukkueen avainpelaajiin lukeutuvat Antti Tapola, Ati Mäkelä, Niko Kuhlberg sekä Mika Tuuri. Myös koko sarjan pistepörssiä johtavan Joonas Liemulan pelaaminen on epävarmaa, joten lähtökohdat eivät todellakaan ole helpoimmasta päästä.

Vierailija ACE löytyy sarjataulukon kahdeksannelta sijalta. Sillä on ollut MuSan tavoin hankala alkuohjelma, joukkue on kohdannut neljässä ensimmäisessä ottelussaan lähinnä sarjataulukon kärkijoukkueita. ACE:n tehokkain pelaaja on ollut saldon 2+2 merkkauttanut Matias Mäenpää. Vielä pelikaudella 2011-2012 peräti Futsal-liigassa pelanneelta ACE:lta löytyy kokemusta myös useamman kauden verran Futsal Ykkösestä, joten VehUlla on vastassaan menestykseen tottunut seura. Tämän seikan on huomioinut myös vastaikään runouden keinoin joukkueensa sytyttänyt ja sen myötä pirkanmaalaisen kulttuurin rikastuttajaksi mielletty manageri Joki.

”Normaaliin ottelua edeltävään ringissä tapahtuvaan huutorituaaliin tulee tällä kertaa muutos, sillä olen alustavasti kaavaillut esittäväni koskettavan, 1920-luvulta peräisin olevan ja suomalaisena työväenlauluna tunnetun Taistojen tiellä -kappaleen. Tämän esityksen myötä heräämme otteluun, kuten heräisimme maanantaiaamuna alkavaan työviikkoon”, vuorovaikutustaidoillaan ihastuttavan karismansa luonut Joki valaisi.

VehU FS – ACE lauantaina klo 16.45 @ Ylöjärven liikuntakeskus

Advertisement

About vehufutsal

Vehmaisten Urheilijat on tamperelainen futsaljoukkue Vehmaisten kaupunginosasta.

Posted on 20 marraskuun, 2015, in Futsal. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: