VehUlla edessä tuplapelien viikonloppu

Tulevana viikonloppuna VehUn edustusjoukkue nähdään kentällä peräti kahdesti, kun ensin lauantaina joukkue saa Pirkkahallissa iltakuudelta alkavaan kotiotteluunsa vieraaksi Futsal Ykköstä kolmen sarjakierroksen jälkeen johtavan vaasalaisen Ruutupaidat. Heti sunnuntaiaamupäivällä matka jatkuu Lapuan Urheilutalolle, jossa vastaan asettuu sarjan keskikastista löytyvä Lapuan Ponnistus. Palloiluviikonlopun täydentää vielä VehUn kakkosjoukkueen perjantai-iltaan sijoittuva harjoitusottelu viime kauden päätteeksi Tampereen piirin Nelosesta Vitoseen pudonnutta AC A-Starsia vastaan.

VehUn tilanne kokoonpanon suhteen näyttää kauden kahden ensimmäisen ottelun tapaan melko normaalilta. Surullisenkuuluisalta ja pelaajia syvästi traumatisoineelta Kemin-reissulta välttyneet avainpelaajat Jyri Harju ja Jaakko Laitinen palaavat tositoimiin heti lauantain kotiottelussa. Herroista jälkimmäinen tosin joutuu valitettavasti jäämään sivuun Lapualle suuntautuvalta vieraspelimatkalta.

Eniten päänvaivaa manageristaan riippuvaiselle VehUlle ovat aiheuttaneet valmentajavelho Heimo Joen päivittäisessä terveydentilassa ilmenneet äkilliset muutokset. Vehulaisittain kaikkien aikojen ylivoimaisesti synkimmästä ottelusta aiheutunut dissosiatiivinen identiteettihäiriö ja Capgrasin oireyhtymään sairastuminen ovat pidätelleet aktiivisena kansalaisena tunnettua Jokea. Hallilassa sijaitsevan lapsuudenkotinsa ullakkohuoneiston vuoteesta tavoitettu lajisuuruus ei halunnut peitellä järkyttävän kokemuksensa taustoja.

”Kuten meistä lukeneista ihmisistä varmasti jokainen tietää, dissosiatiivisessa identiteettihäiriössä on pitkälti kyse siitä, että potilaan identiteettikäsitys on häiriintynyt ja hän voi esiintyä useana eri henkilönä. Kemi-ottelun jälkeisessä pukukoppipalaverissa menetin täysin malttini ja löysin itsestäni mussolinimaisia piirteitä. Paluumatkalla sen sijaan käsittelin pettymystäni uppoutumalla lajioppien äärelle ja aloin vakavasti pohtia, olenko mahdollisesti suomalaissyntyinen reinkarnaatio futsalin kehittäjälle Juan Carlos Cerianille”, pyjamaan sonnustautunut Joki valaisi.

Lauantain kotiottelun vierailija Ruutupaidat on aloittanut oman kautensa todella terävästi. Sarjaa puhtaalla pelillä johtava joukkue on kaatanut aiemmissa otteluissaan Helsingin Zenithin, joensuulaisen SC Riverballin sekä Loimaan Palloseuran. Joukkue on tehnyt keskimäärin viisi maalia ottelua kohden. Vaasalaisten tehokkaimpina pistemiehinä ovat häärineet Lauri Karri, tamperelaista Tigersia jalkapallon puolella edustava Mika Tuuri, Pekka Liukkonen sekä kovaa laukova maalimokke Ville Rintala. Unohtaa ei myöskään sovi vaasalaisten kolossaalista targettia Tomislav Krstevskiä.

Jälkimmäisessä ottelussa kotijoukkueena toimiva LaPo on myöskin edelleen ilman tappioita. Ensimmäisissä otteluissaan tasapeleihin FC Raumaa ja Zenithiä vastaan päätyneet lapualaiset avasivat voittotilinsä viime sunnuntain kotiottelussaan LoPSia vastaan. Joukkueen paras pistemies on ollut tehot 4+2 kirjauttanut Miika Korpela.

VehUn huippukuntoisen targethyökkääjän Jyri Harjun tavoin myös seuran luotettavin toimihenkilö, huoltaja Joonas Nuutinen on kaivanut itsestään esiin maksimaalisen suoritustason. Ensimmäisen vierasottelun jälkeen manageri Heimo Joelta omatoimista harjoitteluvapaata anonut Nuutinen on viettänyt kuluneen leiriviikkonsa Kangasalan Vesijärven rannalla yhdessä seuran Stadium-juomapullotelineen kanssa.

”Joonas alitti alkuviikosta ensimmäisenä aktiivihuoltajana 90-luvun alkupuolelta peräisin olleen ennätyksen 1500 juomapullon avovesitäytössä. Vielä tällä viikolla hänellä on ohjelmassa myös normaalit otteluun valmistavat neurosensory- ja directional-tekniikat polviteippausten osalta”, huoltajansa osaamisesta silminnähden ylpeä Joki tiedotti.

Tervetuloa Pirkkahalliin seuraamaan VehUn kauden toista kotiottelua lauantaina kello 18.00 alkaen!

Advertisement

About vehufutsal

Vehmaisten Urheilijat on tamperelainen futsaljoukkue Vehmaisten kaupunginosasta.

Posted on 31 lokakuun, 2014, in Futsal. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: